Papieski Szlak Kajakowy "Apostołów Miłosierdzia" - Ukta

Papieski Szlak Kajakowy "Apostołów Miłosierdzia"

Papieski Szlak Kajakowy "Apostołów Miłosierdzia".

Dzień 21 sierpnia 2015 r. - godz. 12.00 - niewątpliwie wpisze się głęboko w serca mieszkańców Diecezji Ełckiej i wszystkich turystów, którzy mieli szczęście uczestniczyć w Ukcie w niezwykłym wydarzeniu inauguracji i pobłogosławienia Kajakowego Szlaku Papieskiego Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza, której z inicjatywy ordynariusza J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD dokonał J. Em. Ks. Kard. Gerhard Müller prefekt Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Wydarzenie to nabrało szczególnego wymiaru, bowiem podczas obrzędu i spływu przebywały wśród nas relikwie: św. Jana Pawła II, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz bł. ks. Michała Sopoćko. Ponadto, inauguracji towarzyszyła ekspozycja polsko-włoskiej wystawy "Karol Wojtyła na turystycznym szlaku", przygotowanej przez Fundację Szlaki Papieskie z Krakowa, Uniwersytet Rzeszowski oraz Centrum Oświatowo Dydaktyczne Diecezji Ełckiej, a także promocja albumu Waldemara Bzury "Kajakowe Szlaki Świętego - Wędrówka śladami Jana Pawła II".
Wydarzenie to zostało upamiętnione w postaci pięknego obelisku nad brzegiem rzeki Krutyni, który będzie przypominał turystom i pielgrzymom o obecności wielkiego Świętego w tym miejscu oraz o uroczystej inauguracji.
Trasa trzeciego już w Diecezji Ełckiej Szlaku Papieskiego (po Szlaku Papieskim Tajemnice Światła z Ełku do Wigier i Kajakowym Szlaku Papieskim Tajemnice Zawierzenia z Wigier do Augustowa-Studzienicznej) upamiętnia spływ kajakowy ks. Karola Wojtyły z 1957 r., który - na przełomie lipca i sierpnia - wraz z grupą 26 młodych naukowców krakowskiego Środowiska płynął od Sorkwit do Ostrołęki. Warto wspomnieć, że dla młodych naukowców - Danuty i Sł. Bożego Jerzego Ciesielskiego oraz Danuty i Stanisława Rybickich - była to podróż poślubna.
Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza podzielony jest na pięć etapów, podobnie jak Szlak Papieski Tajemnice Światła z Ełku do Wigier oraz Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia z Wigier do Augustowa-Studzienicznej. Tym razem myślą przewodnią - na tej ponad 100 kilometrowej trasie - jest Miłosierdzie Boże i Jego ziemscy orędownicy.
Etap pierwszy jest okazją do pochylenia się nad darem Bożego Miłosierdzia, które jest nam niezbędnie potrzebne i za którym - de facto - wszyscy tęsknimy. Podczas kajakowej wędrówki na drugim etapie, naszym duchowym przewodnikiem stać się może św. s. Faustyna Kowalska, zwana Apostołką Bożego
Miłosierdzia. Jej pełne pokory, trudu i zmagań, zanurzone w bezmiarze Miłosierdzia życie, może stać się dla nas zwierciadłem, w którym odkryjemy nasze prawdziwe oblicze mierzenia się z codziennością.
Dar kierownictwa duchowego i sakramentalna posługa pojednania to myśl przewodnia trzeciego etapu, któremu patronuje bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny. W rozpędzonym i pogrążonym w chaosie świecie potrzeba wnikliwych kapłanów, którzy przywrócą nadzieję - rozlewając w sercach wątpiących i słabych - łaskę miłosierdzia.
Niewątpliwie orędownikiem Bożego Miłosierdzia jest św. Jan Paweł II. Osobę i postawę tego Apostoła możemy odkrywać i zgłębiać na czwartym etapie naszego Szlaku. Jego Zawierzenie Świata Bożemu Miłosierdziu możemy uczynić treścią naszej modlitwy i zadumy, podziwiając z kajaku urokliwe zakątki Diecezji Ełckiej.
Ostatni - piąty etap - to okazja do refleksji nad własnym życiem i uczynionym w nim miejscu dla Bożego Miłosierdzia. Czy rzeczywiście jestem człowiekiem, który hojnie zanurza się w tej łasce? Czy jest we mnie gotowość, by stać się Apostołem Miłosierdzia?
Kajakowy Szlak Papieski Apostołów Miłosierdzia z Krutyni do Pisza zostaje zainaugurowany i pobłogosławiony w wyjątkowym czasie: w ogłoszonym przez Sejm RP Roku św. Jana Pawła II, trwającym Roku Życia Konsekrowanego, u progu ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia i świętowania 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz w okresie ostatnich przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016, których motywem przewodnim jest właśnie dar Miłosierdzia.
Administratorem Szlaków Papieskich w Diecezji Ełckiej jest Centrum Oświatowo Dydaktyczne w Ełku (Pl. Katedralny 1; tel./fax 876216837; www.szlakpapieski.elk.pl; www.cod.elk.pl ). Można tu zaopatrzyć się w pamiątkowe gadżety szlakowe (koszulki, czapki, kubki, puzzle, znaczki) oraz wydawnictwa książkowe, albumy, broszury i informatory.
Mamy nadzieję, że ta duchowa i zarazem turystyczna propozycja - do podjęcia tak indywidualnie, jak i rodzinnie, grupowo - spotka się z życzliwym przyjęciem i wyda błogosławione owoce.