Święty Florian 2013 r. - Ukta

Święty Florian 2013 r.

"Bogu na chwałę, ludziom na ratunek"

"Wszechmogący, wieczny Boże,
przez wstawiennictwo świętego Floriana, męczennika,
daj nam stłumić płomienie naszych namiętności i zachowaj nas od pożarów".

4 maja 2012r. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ukcie odprawiono Mszę Św. z okazji obchodów Dnia Strażaka. Mszę Św. w intencji druhen, druhów oraz ich rodzin celebrował ks. proboszcz Waldemar Sawicki, który podziękował strażakom w imieniu mieszkańców parafii Ukta za "odpowiedzialny obowiązek". Proboszcz w kazaniu podkreślił, iż ważna jest odwaga w niełatwej i niebezpiecznej służbie strażackiej oraz przybliżył postać św. Floriana, jego heroiczne życie i męczeńską śmierć. Po Mszy Świętej nastąpiło błogosławieństwo strażaków.
W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni oraz przedstawiciele dwóch zaprzyjaźnionych Ochotniczych Straży Pożarnych w Krutyni i Ukcie, jak również zaproszeni goście, rodziny i znajomi strażaków.
Tegoroczne obchody Dnia Strażaka były przede wszystkim bardzo szczególne dla druha Stanisława Wieczorka, który w tym roku obchodził pięćdziesiąte urodziny. Należy również wspomnieć, iż dh Stanisław większą część swojego życia spędził pełniąc służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni.
Podziękowania i życzenia imieninowe podczas obchodów Dnia Strażaka druhowie złożyli ks. proboszczowi Waldemarowi Sawickiemu, który współpracuje z jednostkami na terenie parafii Ukta oraz Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Krutyni Waldemarowi Bzurze.
Tradycyjnie po mszy strażacy udali się na parafialny cmentarz, by tam oddać honory i cześć zmarłym strażakom oraz zapalić symboliczny znicz.